اصول اخلاقی انتشار مقاله

منشور اخلاق نشریه، بر مبنای رهنمود‌های کمیته اخلاق انتشار طراحی شده است و از کلیه پژوهشگران انتظار می‌رود به اصول اخلاقی مذکور پایبند باشند. بدیهی است مشاهده سرقت علمی یا سایر رفتارهای غیر اخلاقی منجر به حذف مقاله از فرآیند داوری خواهد شد. این منشور  حاوی وظایف و تعهدات نویسندگان، سردبیر، اعضای هیأت تحریریه و داوران است:

نویسندگان

 نویسنده مسئول مکاتبه، مسئول نهایی محتوای کل مقاله ارسالی می‌باشد. نویسندگان متعهد هستند یافته‌های خود را به‌ طور کامل گزارش کنند و در ارائه یافته‌ها و تفسیر آن‌ها دقت ویژه داشته باشند. مقاله باید حاوی جزئیات علمی و منابع کافی باشد تا سایر پژوهشگران  امکان ادامه پژوهش مقاله را داشته باشند.

سرقت علمی: ثبت مقاله در سامانه نشریه‎ با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد؛ بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسنده‌ای در تدوین مقاله نقشی نداشته ‎‌از نام وی سوء استفاده شده است، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل به نشریه اطلاع دهد. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول شناخته می‌شوند. نویسنده مسئول مکاتبه مقاله باید از این که تمامی مطالب ذکر شده حاصل پژوهش وی و همکاران ایشان است،  به نشریه با تکمیل فرم اصالت مقاله اطمینان دهد و منشأ و اصالت داده‌های به‌کار گرفته شده را مشخص کند.

 کلیه نویسندگان مقاله‌ها،‌ موظف هستند همراه مقاله خود، نتیجه ارزیابی محتوای مقاله تقدیمی را از سامانه مشابه‌یاب متون سمیم نور به نشانی

  https://www.samimnoor.ir/view/fa/default، در سامانه نشریه بارگذاری کنند. لازم به ذکر است که میزان مشابهت قابل قبول برای نشریه کمتر از ده درصد می‌باشد.

 موارد سرقت علمی را مسئولان نشریه بررسی می‌کنند و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، با هر نوع سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:

  • مقاله رد و در صورت چاپ از روی سایت‎ برداشته شده وپی‎گیری حقوقی از مراجع قضایی ذی‎صلاح صورت خواهد گرفت. اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‎نامه نشریه‌های علمی قرار خواهد گرفت.
  • نشریه در صورت مشاهده سرقت علمی، طی نامه رسمی پرونده سرقت علمی را به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه‌ها، موسسه‎‌ها، نشریه‎‌ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کرده‌‎اند، اطلاع رسانی خواهد کرد.

اصالت: هنگامی ­که نویسنده نسبت به ارسال مقاله به نشریه اقدام می‌کند، مقاله باید کاری جدید و اصیل باشد. نویسنده نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در جای دیگری تحت بررسی است و یا قبلاً به نشریه دیگری ارسال شده به نشریه بفرستد.

نویسندگان باید کار و ایده‌های اولیه خود را صریح بیان کنند، حتی زمانی ­که به­ طور عینی در مقاله بازنویسی و نقل قول نشده باشند. اگر جملات یا پاراگراف‌هایی دقیق در کار پژوهشی وجود داشته باشند که به­ نظر می‌رسد، برگرفته از مقاله یا کار دیگر نویسنده است، این مطالب باید در داخل "علامت نقل قول" قرار گیرد.

نویسندگان نباید مقاله‌ای را ارسال کنند که قبلاً برای این مجله ارسال شده، تحت ارزیابی قرار گرفته و پس از ارزیابی، رد شده است. اگر نسخه اولیه قبلاً رد شده بود و نویسندگان مایل هستند تا نسخه‌ای اصلاح شده از مقاله را برای ارزیابی ارسال کنند، دلایل ارسال مجدد مقاله، باید به ­طور شفاف، برای سردبیر مجله مطرح شود. تنها تحت شرایط خاصی است که اجازه ارسال مجدد مقاله برای بار دوم وجود دارد.

تشکر و قدردانی: نویسندگان باید به مراکز یا افرادی که در شکل‌گیری پژوهش آن‌ها تأثیرگذار بوده‌اند اشاره و از آنها قدردانی نمایند. در صورت نیاز، حامی مالی پژوهش در این بخش ذکر شده و مورد قدردانی قرار می‌گیرد.

تألیف اثر: همه نویسندگان مندرج در مقاله باید در کار پژوهش مساعدت و همکاری جدی داشته و در مقابل نتایج پاسخگو باشند. اعتبار و امتیاز نویسندگی یا تألیف باید به نسبت مساعدت‌های بخش‌های مختلف میان آنها تسهیم شود. نویسندگان باید مسئولیت اعتبار کار را تقبل کنند. نویسنده مسئول مکاتبه که مقاله را به نشریه ارسال می‌نماید باید یک نسخه یا پیش‌نویس مقاله را به همه نویسندگان مشترک و همکار ارسال و رضایت آن‌ها را جهت ارسال مقاله به نشریه و انتشار آن کسب کند.

نویسندگان باید نام دانشجو را در نقش نویسنده همکار اصلی در مقالاتی که نویسندگان متعدد دارد و مقاله تا حد بسیاری برگرفته از پایان­‌نامه یا رساله دانشجو است، ذکر کنند.

تضاد منافع: نویسنده مسئول باید منابع حمایت مالی طرح را در متن مقاله بیان و سپس نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید. نویسندگان موظفند هر گونه تضاد منافعی را مطرح نمایند که بر نتیجه پژوهش و یا تفسیر یافته‌ها تأثیرگذار بوده است.

هنگام ارسال مقاله به مجله، نویسنده مسئول، فرصت دارد تا داوران احتمالی را برای مقاله پیشنهاد دهد. نویسندگان باید از هر گونه تضاد منافع احتمالی یا نمود آن در انتخاب داوران پرهیز کنند. تضاد منافع از این نوع، تنها برای نویسنده مسئول به­کار نمی‌رود بلکه مشمول نویسندگان همکار در مقاله نیز می‌شود.

بازبینی مقاله: اگر نویسنده‌ای متوجه اشتباه یا بی‌دقتی مهمی در اثر خود شود، موظف است مراتب را به سرعت به سردبیر نشریه اطلاع داده و در فرآیند بازبینی و اصلاح مقاله همکاری نماید.

نویسندگان مقاله باید در تجدید­نظر و انجام اصلاحات لازم  به طور سریع و مناسب عمل کنند. اگر نویسنده مسئول نمی‌تواند در سررسید زمانی تعیین شده (حداکثر یک ماه) عمل کند، باید به سردبیر برای تعیین مدت زمان بیشتر یا انصراف از فرآیند ارزیابی تماس گیرد.

انصراف از بررسی مقاله تنها بعد از 10 روز از بارگزاری در سایت امکان‌پذیر است. بعد از اینکه مقاله وارد فرایند داوری شد امکان انصراف وجود ندارد. همچنین انصراف از چاپ مقاله‌هایی که برای چاپ پذیرش شده‌اند امکان‌پذیر نمی‌باشد.

  ارزیابی مخفی دوطرفه

نشریه، فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه را دنبال می‌کند که به موجب آن، نویسندگان، داوران را نمی‌شناسند و برعکس. نویسندگان باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام گذاشته و هویت خود را برای داوران آشکار نسازند و برعکس. برای مثال، مقاله نباید حاوی هرگونه اطلاعات مشمول خودافشایی باشد، به­ طوری­که داور بتواند نویسنده را شناسایی کند.

نویسندگان نباید مقاله ارسالی خود را روی وب­‌سایت‌ها منتشر کنند؛ زیرا در وب­‌سایت‌ها، نویسندگان می‌توانند به­ راحتی داوران را شناسایی کنند.

نویسندگان نباید افرادی را که می‌دانند قبلاً مقاله یا نسخه قبلی آن را خوانده و پیشنهادهای خود را مطرح ساخته‌اند به عنوان داور به­ سردبیر پیشنهاد کنند؛ زیرا این دانش یا آگاهی، به­طور خودکار ناقض فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه است.

  انتشار همزمان و چندباره

 نویسندگان به‌طور کلّی باید از انتشار متونی که در اصل یک پژوهش واحد را شرح می‌دهند در بیش از یک نشریه خودداری کنند. ارسال همزمانِ یک متن واحد به بیش از یک نشریه، رفتار غیراخلاقی تلقی می‌شود و غیرقابل‌قبول است. 

سردبیر و هیأت تحریریه

 سردبیر نشریه مسئول اتخاذ تصمیم جهت پذیرش یا رد مقالات ارسالی می‌باشد. سردبیر با کمک هیأت تحریریه و با در نظر گرفتن نکات حق نسخه‌برداری، سرقت علمی و غیره، همچنین صلاحدید داوران و ویراستاران اقدام به پذیرش مقاله می‌نماید. سردبیر همیشه باید راهبردهایی را به منظور بالا بردن کیفیت مقالات، پیشنهاد داده و اجرا کند.

شایسته است سیاست‌های شورای سردبیری نشریه و الزامات نافذِ قانونی در مورد افترا، تجاوز به حقوق مؤلف و سرقت تألیفات، راهنمای عمل سردبیر قرار گیرد. سردبیر می‌تواند جهت تصمیم‌گیری در زمینه‌های مذکور با سایر سردبیران و داوران مشورت کند.

عدالت: سردبیر وظیفه قضاوت مقالات را بر اساس محتوای اندیشمندانۀ آن‌ها برعهده دارد و باید بدون طرفداری یا کینه‌توزی شخصی یا در نظر گرفتن ملیت، جنسیت، مذهب و مسائل قومی، نژادی و سیاسی عمل نماید.

محرمانه بودن: سردبیر و هیأت تحریریه نباید در مراحل داوری و ارزیابی اطلاعات مقاله را برای کسی غیر از داوران، نویسندگان و ویراستاران افشاء کنند.

 آشکارسازی و تعارض منافع:  سردبیر نباید در تحقیقات خود از مقاله‌های پیشتر منتشرنشدۀ موجود در متون دریافتی استفاده کند، مگر این‌که رضایت مؤلف را به‌صورت مکتوب و صریح در دست داشته باشد. اطلاعات و یا ایده‌های محرمانه که از طریق ارزیابی مقالات کسب شده‌اند باید به‌طور محرمانه حفظ شده و در جهت منافع شخصی استفاده نشوند. 

 داوران

 داوران با سردبیر و اعضای هیأت تحریریه در اتخاذ تصمیم برای پذیرش و یا رد مقاله همکاری کرده و با ارسال اصلاحیه به نویسندگان در ارتقاء مقاله آن‌ها ایفای نقش می‌کنند.

حق امتناع و عدم پذیرش: حق امتناع و رد درخواست ارزیابی مقاله بر حسب زمان و یا موقعیت برای داوران محفوظ است. چنان‌چه داورِ انتخاب‌شده احساس کند برای داوریِ پژوهش صلاحیت ندارد، یا تشخیص دهد که نمی‌تواند ارزیابی خود را به‌موقع تحویل دهد، باید موضوع را به اطلاع سردبیر برساند و از حضور در فرایند داوری عذر بخواهد.

محرمانه بودن: داوران باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام بگذارند و نباید اطلاعات مقاله را بدون اجازه مکتوب نویسنده در اختیار شخصی غیر از سردبیر بگذارند.

کلیۀ متونی که برای داوری به دفتر نشریه می‌رسند باید به‌مثابه اسناد محرمانه تلقی شوند. نشان دادن این متن‌ها به دیگران یا بحث کردن دربارۀ آن‌ها جز با اجازۀ سردبیر ممنوع است.

پرهیز از سوگیری: داوران باید مقالات را به‌طور علمی، بی‌طرف و عادلانه ارزیابی و از سوگیری‌های شخصی در توصیه‌ها و قضاوت‌های خود اجتناب کنند.

منابع: داوران موظف به شناسایی و بررسی منابعی هستند که نویسنده/نویسندگان به آن‌ها ارجاع داده‌اند. هرگونه نتیجه‌گیری یا بحثی که پیش از این مطرح شده باشد باید همراه با منبع ذکر شود، لیکن در صورت مشاهده هر گونه شباهت یا هم‌پوشانی بین اثر ارسالی و مقاله‌ای دیگر، مراتب را به سردبیر اطلاع دهند.

تضاد منافع: داوران موظفند از اطلاعات یا ایده‌هایی که طی فرآیند ارزیابی به‌دست می‌آورند برای منافع شخصی استفاده نکنند. علاوه بر این داوران باید از ارزیابی مقالاتی که با آن‌ها تضاد منافع دارند امتناع ‌کنند. 

* نکته: فصل‌نامه مطالعات مدیریت راهبردی  متعهد به پیروی از استانداردها و دستورالعمل‌های عضو کمیته اخلاق نشر (COPE) می‌باشد.

اصول اخلاقی تصمیم‌گیری‌ برای نشر و چاپ:

  • با اخذ تعهد لازم از نویسندگان نسبت به رعایت  قوانین حق تکثیر و اقتباس از سایر آثار علمی اطمینان حاصل می‌شود.
  • چاپ مقالات بدون توجه به نژاد، جنسیت، باورها، و فلسفه سیاسی نویسندگان تحقق.
  • دست‌اندرکاران نشریه ملزم به محرمانه نگهداشتن و محافظت از اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات هستند.
  • داوری مقالات با ارائه مستندات و استدلال‌های علمی و شفاف صورت‌ می‌پذیرد و از اعمال نظریات و تمایلات شخصی در انجام داوری امتناع می‌شود.